Про підприємство

ІСТОРІЯ ОСВІТЛЕННЯ МІСТА

Історія започаткування освітлення в місті бере свій початок з другої половини XVIII століття, де на Театральній площі міста, вперше, було встановлено 36 масляних світильників. Згодом ці світильники були замінені на газові.

В 1895 році в місті з’явилася електрика, її не поспішали використовувати для освітлення харківських вулиць і площ, тому до 1913 року продовжувало функціонувати гасове і газове освітлення, яке здійснювалося підрядним способом. Архівні документи свідчать, що в 1913 році в місті налічувалося всього 577 електричних світильників, які встановленні лише на центральних площах і біля будинків фабрикантів, купців, духовенства. Освітлення вулиць відбувалося, в основному, за рахунок вітрин. Робочі квартали не освітлювалися.

Електричне освітлення в місті стало зароджуватися з появою трамваїв. Здебільшого по місту використовували повітряні мережі, що в основному, розміщувалися по фасадах будівель.

У 1920 році почали застосовувати лампи розжарювання з вольфрамовим волоском. У той час колектив підприємства складав 7 чоловік та підпорядковувався Центральній міській електричній станції №1.

У 1923-1924 р. почалося розширення мереж зовнішнього освітлення

У 1925 р. була організована монтажна ділянка зовнішнього освітлення при станції по будівництву введень у будинки. Управління зовнішнім освітленням було організовано за допомогою електричного годинника, встановленого в підстанціях.

У другій половині 30-х років XX століття годинники почали виносити з підстанцій в металеві шафи.

1 червня 1936 року було створено комунальне підприємство «Міськсвітло», яке знаходилося у відомстві Міського виконавчого комітету, кількість працюючих складала 10 чоловік. Для обслуговування зовнішнього освітлення використовувалася автовишка на шасі ГАЗ і легковий автомобіль. У ці роки кількість точок освітлення зросла до 3 тис.

У 1939 році був реалізований проект управління зовнішнім освітленням по телемеханіці (розташоване в селищі Баварія).

З початком війни підприємству, в зв’язку з нічними бомбардуваннями, гостро постало питання зменшення освітлення в нічний час, підприємству було доручено займатися світломаскуванням.

До 1943 року все освітлення міста було повністю зруйноване. Після звільнення міста від окупації почалося поетапне відновлення зовнішнього освітлення. Головною метою підприємства стало забезпечення безпечних умов руху автотранспорту і пішоходів у вечірній і нічний час, створення комфортного світлового середовища, а також створення декоративного вигляду нічного міста з використанням ілюмінації.